İngiltere bu skandalla sarsıldı: FETÖ hükümlüsünün eşi İngiliz pasaportu almak için prense 750 bin pound rüşvet verdi

The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre Prens Andrew, FETÖ’cü eski vekil İlhan İşbilen’in eşine İngiliz pasaportu sağlamak için eski Goldman Sachs bankacısı Selman Türk’ten yaklaşık 1 milyon sterlin ödeme aldı.

İngiltere bu skandalla sarsıldı: FETÖ hükümlüsünün eşi İngiliz pasaportu almak için prense 750 bin pound rüşvet verdi

Gazete Prens Andrew ve eski eşi Sarah Ferguson’ın Selman Türk’ten aldığı “şüpheli” ödemenin 40 milyon sterlinlik uluslararası yolsuzluğun bir parçası olduğu bildirdi.

Haberi eski AK Parti vekillerinden Turhan Çömez de sosyal medya hesabından duyurdu.

İngiltere bu skandalla sarsıldı: FETÖ hükümlüsünün eşi İngiliz pasaportu almak için prense 750 bin pound rüşvet verdi

İddiaya göre York Dükü’ne yapılan ödemeler arasında 76 yaşındaki Türk milyoner Nebahat Evyap İşbilen’in 750 bin sterlin (yaklaşık 14 buçuk milyon TL) tutarındaki “bağışı” da bulunuyor ve dükün bu ödemeyi alırken İşbilen’in Türkiye’de hakkında açılan hukuki soruşturmadan kaçabilmek için İngiliz pasaportu almasına yardımcı olma amacı taşıdığı bildiği aktarılıyor.

İŞBİLEN, SELMAN TÜRK’Ü MAHKEMEYE VERDİ

Euronews’te yer alan çeviri habere göre İşbilen yaklaşık 40 milyon sterlinlik ödemenin iadesi için Yüksek Mahkeme’de Selman Türk ve iş ortakları aleyhine dava açtı.

İşbilen’in avukatı Jonathan Tickner gazeteye yaptığı açıklamada müvekkilinin bir dizi dolandırıcılığın kurbanı olduğunu ve adı geçenler hakkında hukuki yollardan iddialarını sonuna kadar takip edeceğini ifade etti.

İlhan İşbilen’in eşi olan Nebahat Evyap İşbilen mahkemedeki ifadesinde Türkiye’de tutuklanacağından ve 90 milyon dolarlık servetine el konacağından korktuğu dönemde Selman Türk’ün Türkiye’den kaçmasına yardımcı olduğunu ve sonrasında hemen hemen bütün mali işlerinin yönetiminde Selman Türk’e tamamen güvendiğini belirtti.

İŞBİLEN MÜEBBET HAPİS CEZASI ALDI

Nebahat Evyap İşbilen’in eşi İlhan İşbilen 2015 darbe girişimiyle ilgili “FETÖ soruşturması” kapsamında tutuklanarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

İşbilen, uğradığı kayıp miktarını tam olarak bilemediğini ancak Türk’ün kendisini yaklaşık 39,7 milyon sterlin kayba uğrattığından endişe ettiğini açıkladı.

İLK TRANSFER HEYMAN AI ETKİNLİĞİNDE

Mahkemeye yansıyan ifadelere göre 750 bin sterlinlik ödemenin Selman Türk’ün Prens Andrew’ün [email protected] adlı bir yatırım yarışmasını kazanmasına denk geldiği bildirildi. Bu transferin 15 Kasım 2019’da dijital bankacılık şirketi Heyman AI için düzenlenen [email protected] etkinliğinde Prens Andrew’ün Selman Türk’e “Halkın Seçimi” ödülünü takdim ettiği gün yapıldığı ileri sürüldü.

İngiltere’de dijital bankacılık faaliyeti yürütmek üzere kurulan ancak bir buçuk yıl sonra batan Heyman AI Türk basınında “FETÖ’nün Londra’daki bankası” olarak adlandırılmıştı.

PRENS ANDREW’A KRALİYET GÖREVLERİNDEN EL ÇEKTİRİLMİŞTİ

Davada henüz yargılama aşamasına geçilmedi, Selman Türk iddiaları reddederken Prens Andrew bir yorumda bulunmadı. Prens Andrew bir ay önce kendisi ve Jeffrey Epstein hakkında çocuk istismarı iddiasında bulunan davacı Virginia Giuffre ile uzlaşma yoluna gitmiş ve bu uzlaşma kapsamında 12 milyon dolar ödemişti.

Ocak ayında ise Kraliçe Elizabeth, Andrew’in askeri rütbesinin geri alındığını ve kraliyet görevlerinden el çektirildiğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir