Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin’le görüştü: İki lideri bir araya getirerek barış gayretlerini taçlandırmak istiyoruz

Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken iki ülke arasında barışın tesis edilmesi için Türkiye çok önemli rol üstleniyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi görüştürmek için diplomasi trafiğini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Ukrayna lideriyle bir görüşme yaptı. Görüşmede Rusya ve Ukrayna heyetlerinin İstanbul’da yaptıkları toplantı değerlendirildi. Görüşmede Erdoğan, Putin-Zelenski zirvesi için ev sahipliği yapma önerisini yineledi. Görüşmede, Zelenski’nin Ukrayna ve Rusya heyetlerinin görüşmesine ev sahipliği yaptığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiği bildirildi.

ERDOĞAN, ZELENSKİ’YE SUNDUĞU TEKLİFİ PUTİN’E DE İLETTİ

Diplomasi trafiğine bugün devam eden Erdoğan’ın saat 16.00’da Rusya lideriyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmesi planlanıyordu. Bu görüşme yaklaşık yarım saat rötarlı olarak 16.40’da başladı. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmede, Erdoğan’ın, Zelenski’ye “Putin’le bir araya gelmesi” konusundaki teklifini Putin’e de sundu.

“BARIŞ İÇİN ÜMİTLERİ YEŞERTTİ”

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin salı günü İstanbul’da yaptıkları toplantı ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya-Ukrayna heyetlerinin İstanbul’daki toplantısının olumlu ve yapıcı geçmesinin barışa dair ümitleri yeşerttiğini ifade etti.

Putin'le görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan: İki lideri bir araya getirerek barış gayretlerini taçlandırmak istiyoruz

“LİDERLER ZİRVESİYLE TAÇLANDIRALIM”

Tarafların sağduyulu hareket etmesinin ve diyaloğu sürdürmesinin önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi bir araya getirerek barış gayretlerini taçlandırmak istediklerini dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin de Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin görüşmesine İstanbul’da ev sahipliği yapmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

PUTİN: TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDERİM

Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna – Rusya müzakerelerinin İstanbul’da organize edilmesindeki desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiği belirtilerek, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ile devam eden müzakere sürecine dair temel değerlendirmelerde bulundu. Devlet Başkanı Putin, Rus ve Ukraynalı temsilciler arasında 29 Mart’ta İstanbul’da yapılan müzakere turunun düzenlenmesine destek verdiği için Türkiye’ye şükranlarını dile getirdi” denildi.

Açıklamanın devamında, “Donbass’ı korumak için devam eden özel askeri operasyon bağlamında insani meselelerin tartışıldığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Savunma Bakanlığına Türk vatandaşlarının ve Türk ticari gemilerin savaş alanından tahliyesine sağladığı destekler için teşekkür etti” ifadeleri kullanıldı.

ERDOĞAN: ZELENSKİ OLUMLU BAKIYOR

Öte yandan Erdoğan, bugün cuma namazını kıldığı camiden çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı, Putin-Zelenski görüşmesinin sorulması şunları söyledi:

“Dün sayın Zelenski ile görüşmemiz oldu. Bugün de saat 16: 00 gibi Putin’le görüşmemiz olacak. Her iki liderle de yapacağımız görüşmelerde ön görüşmeler neticesinde mutabakat diyeyim, bunun getirisini artık liderler bazında özellikle Kırım ve Donbas noktasında bir adımın atılması için en üst düzeyde liderlerle görüşmenin ve bu konuda ev sahipliği yapabileceğimizi ifade ettik. Sayın Zelenski’nin olumlu bakışı var, Putin’in de daha önce olumlu yaklaşımı söz konusuydu. Tarih olarak onlar belirleyecek eğer İstanbul’umuzda liderler zirvesini gerçekleştirebilir ve neticesinde de olumsuz gidişi olumlu bir hale dönüştürmenin kararını iki liderle gerçekleştirebilirsek Türkiye olarak büyük mutluluk duyacağız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir