Ukrayna iddiası: Rusya savaşı, 9 Mayıs’ta yani Kızıl Ordu’nun Nazileri yendiği günün yıldönümünde bitirecek!

Ukrayna- Rusya savaşında bir ay geride kalırken Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinin personeli arasında savaşın 9 Mayıs 2022’ye kadar tamamlanması fikrinin propagandasının yürütüldüğü bilgisine ulaştıkları belirtildi.

RUSLAR VAZGEÇMİYOR

Açıklamada, bir ay içinde, ciddi kayıplar veren ve morali bozuk askeri personele rağmen Rusya Federasyonu’nun askeri ve siyasi yönetiminin, Ukrayna’ya karşı savaşı devam ettirmekten vazgeçmediğine dikkat çekildi.

KÖYLÜLERİN MAKİNELERİNE EL KOYDULAR

Savaş kurallarını büyük ölçüde ihlal ve uluslararası hukukun gereklerini göz ardı eden Rusya’nın, Ukrayna’daki şehir ve köylerin altyapısını yok etmeyi sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, Ukrayna’nın Çernigiv bölgesinin bazı yerleşim yerlerinde Rusların, hasarlı araçlarını tahliye etmek için köylülerin tarım makinelerine el koyduğu aktarıldı.

ZORLUKLARLA KARŞILAŞIYORLAR

Donetsk bölgesindeki Dokuçayevsk şehrinde Rusların, Mariupol’dan kaçmaya çalışan siviller için kimlik tespit kampı kurduğu bilgisi paylaşılan açıklamada, Rusya’nın, Ukrayna topraklarındaki yerleşim birimlerinde nüfusu kontrol etmekte büyük zorluklarla karşılaştıkları ifade edildi.

9 MAYIS NEDEN ÖNEMLİ?

1945 yılı Nazilerin, Sovyetler Birliği tarafından tarihin çöplüğüne atıldığı yıl. O yıl Kızıl Ordu Berlin kapılarına dayandığında Malta ve Yalta konferansları toplandı. 16 Nisan’da başlayan Berlin taarruzu 30 Nisan’da Hitler’in intiharı ve Berlin kumandanı Weidling’in kenti Sovyetler Birliği’ne teslim etmesi ile Sovyetler Birliği’nin kesin zaferi ile sonuçlandı.

9 Mayıs’ta artık Berlin’deki Reicshtag’ta orak-çekiçli kızıl bayrak dalgalanıyordu. 9 Mayıs o günden beri Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sına karşı kazanılan tarih olarak biliniyor ve zafer günü olarak kutlanıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.