Türkiye’den gıda yardımı isteyen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi: İnsanlarımız açlıktan ölüyor, kıtlık yaşıyoruz!

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ve beraberindeki heyet, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancılar Derneği (GİMAT) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Aydoğan’ı ziyaret etti.

Bodnar, ziyaretinde Aydoğan’dan başta hububat olmak üzere Ukrayna halkının ihtiyacı olabilecek temel gıda maddelerinin temin edilmesi için yardım istedi. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından ikili kameraların karşısında görüşmenin içeriğine dair bilgi verdi.

“İNSANLARIMIZIN AÇLIKTAN ÖLMEMESİ İÇİN BÜTÜN YOLLARI DENEDİK”

Burada konuşan Bodnar, Ukrayna için en önemli maddenin, Ukrayna halkına gıda desteği sağlaması olduğunu söyleyerek, “Savaşta askerlerimiz, destekleriniz sayesinde güçlü duruyor. Bizim askerlerimiz sonuna kadar toprağını savunacak. Bizim için bütün dünyanın desteği çok önemli. Bugün Ukrayna, kahramanlığın örneğini gösteriyor herkese. Rusya’nın terör hareketlerine bütün dünya karşı çıkmalı. Bizim için insanı koridorlar oluşturulmalı” diye konuştu.

“KITLIK YAŞIYORUZ”

Ukrayna’daki insanların açlıktan öldüğüne dikkati çeken Bodnar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya için büyük bir gıda kapısı olan ülke, şu an kıtlıkta. Bu saçma gibi gelebilir ama gerçek bu. İnsanlarımızın açlıktan ölmemesi için olabilecek bütün yolları denedik. Diğer taraftan, bu savaşı bitirmeliyiz. Çünkü biz dünyaya gıda sağlamaya devam etmeliyiz. Bizim gıda ulaştıramamamızdan dolayı diğer ülkeler de acı çekiyor. Türkiye’de de geçerli bu. Petrol fiyatları, ekmek fiyatları gibi şeyler Türkiye’de de yükseldi. Biz ülkemizi savunuyoruz. Rusya ise o toprakları almaya çalışıyor. Bu kanı durdurması için baskılayalım. Bu yüzden, Ukrayna’yı kurtaralım ki herkes zengin olsun. Yoksa hepimiz fakirleşiriz.”

“SAVAŞ HİÇBİR ZAMAN KAZANIM OLMAMIŞTIR”

Ukrayna’nın özgür bir bölge olduğuna vurgu yapan Bodnar, “Bizim sahip olduğumuz en büyük çabamız bu. Biz, ne Avrupa’yı ne NATO ne de söylendiği gibi Amerika’yı savunuyoruz. Biz sadece kendimizi savunuyoruz. NATO üyesiymişiz gibi davranıyoruz. NATO bizi kabul edebilir. Biz Avrupa Birliği üyesi gibi davranıyoruz. Bugünkü gerçekliğe baktığımızda, biz kendimizi savunan bir ülkeyiz ama hiçbir bloğa üye değiliz” ifadelerini kullandı.

Gimat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aydoğan ise konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemleri doğrultusunda savaşın bir çözüm olmadığını düşünenlerden olduklarını dile getirerek, “Savaş hiçbir zaman bir kazanım olmamıştır. Fakat hızlı bir şekilde diplomasi yollarını açık tutarak, yoğun diplomasi çalışmaları ile bu sürecin bir an önce sonlandırılması düşüncesindeyiz. Tabii savaş; ekonomik, insani, gıda gibi her şeyi etkileyen bir unsur. Acı olan tarafı, insani taraf. Maalesef can kayıpları” dedi.

Ukrayna için de gıda yardımını fazlasıyla sağlayacaklarını ve bunu Kızılay kanalı ile yapacaklarını söyleyen Aydoğan, bunu en kısa zamanda hayata geçireceklerini belirtti.

Türkiye'den gıda yardımı isteyen Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi: İnsanlarımız açlıktan ölüyor, kıtlık yaşıyoruz!
Türkiye'den gıda yardımı isteyen Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi: İnsanlarımız açlıktan ölüyor, kıtlık yaşıyoruz!
Türkiye'den gıda yardımı isteyen Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi: İnsanlarımız açlıktan ölüyor, kıtlık yaşıyoruz!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.