Türkiye mülteci politikasındaki deneyimini, Ukrayna göçü yaşayan ülkelerle paylaşacak!

Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Önümüzdeki günlerde Ukraynalıların göç ettiği ülkelerin ombudsmanlarını ziyaret edip oradaki Ukraynalı göçmenlerle temasa geçeceğiz. Olayları yerinde inceleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ukrayna- Rusya savaşının ardından doğan mülteci sorunuyla ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu’nun attığı ve atacağı adımlar hakkında bilgi verdi.

Suriye iç savaşının ardından Türkiye’ye sığınan 5 milyon mülteci için sempozyumlar yapıp rapor hazırladıklarını, önceden bu konularda çalışmalar yaptıkları için tecrübeli olduklarını ifade eden Kamu Başdenetçisi Malkoç şunları konuştu:

POLONYA, ROMANYA VE MACARİSTAN’LA TEMAS KURULDU

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgale kalkmasından sonra 3.5 milyonun üzerinde Ukraynalı birçok ülkeye göç ediyor. Bunlardan Türkiye’ye gelenler de var. Biz KDK olarak, Türkiye olarak göçmenler konusunda geniş bir tecrübeye sahibiz. Biz kendi kurumumuzun çapında dünyadaki ombudsmanlarla özellikle Ukrayna’dan göç edenlerle ilgili temasımız var. Polonya başta olmak üzere Avrupa’daki birçok ombudsmanlara bu alanda mektuplar gönderdik. Özellikle Macaristan, Romanya ve Polonya ombudsmanlığından bize geri dönüşler oldu. Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini söylediler.”

Ukraynalıların göç ettiği ülkelerin ombudsmanlarını ziyaret edip oradaki Ukraynalı göçmenlerle temasa geçeceklerini söyleyen Malkoç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımız adeta cansiperane barışı, ateşkesi sağlamak için çaba gösteriyor, gecesini gündüzüne katıyor. Nasıl Cumhurbaşkanımız işgalden sonra ateşkesi sağlamak, barışı temin etmek, silahların susmasını sağlamak için çaba gösteriyorsa Türkiye’nin bütün kurumları bu noktada savaşın mağdurlarına, mazlum insanlara mutlaka destek olmak gerekiyor.”

“SAVAŞIN KURTLARINA DİKKAT”

Kamu Başdenetçisi Malkoç, Türkiye’nin mülteci konusundaki tecrübesinin altın değerinde olduğunu, bu tecrübeyi aktarmaya çalışacaklarını not düştü.

Malkoç, bir an önce Ukrayna’da barış olmasını temenni ederek, göçmen sömürüsüne şu sözlerle dikkat çekti:

“Savaş olduğu zaman savaşın kurtları olan, insanın kurdu olduğunu düşünen birçok illegal örgüt, menfaat çevreleri başta çocuklar ve kadınlar üzerinden sömürüye başlıyor. Bütün dünyada bu yaşandı, Türkiye’deki göçmenlerde de bu yaşandı ama burada ifade ettiğim gibi Türkiye tecrübesi çok önemli. Türkiye tecrübesi altın değerinde önemli. Bu tecrübeyi biz de aktarmaya çalışacağız.”

Türkiye mülteci politikasındaki deneyimini, Ukrayna göçü yaşayan ülkelerle paylaşacak!
Türkiye mülteci politikasındaki deneyimini, Ukrayna göçü yaşayan ülkelerle paylaşacak!
Türkiye mülteci politikasındaki deneyimini, Ukrayna göçü yaşayan ülkelerle paylaşacak!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.