Türkiye dış politikada hangi ülkeye yakın olmalı? Yüzde 52 AB diyor

Araştırmaya katılan katılımcıların %52 ile çoğunluğu Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne yakınlaşması gerektiğini ifade etti. AB’yi Körfez/Arap ülkeleri takip etti.

%12, Ankara’nın Washington ile yakınlaşmasını desteklediğini ifade ederken Rusya ve Çin toplumun dış politikada partner olarak en az tercih ettiği ülkeler oldu.

Toplumun %10’u Rusya ile yakınlaşmamız gerektiğini ifade ederken Çin ile iyi ilişkiler kurmamızı isteyenlerin oranı %8 olarak gerçekleşti.

HDP VE CHP SEÇMENİ, AB DİYOR

Araştırmaya katılanlar seçmen grupları bazında incelendiğinde ise, dış politikada AB’ye yakınlaşmayı en çok destekleyen seçmen grubu ise %78 ile HDP. HDP’yi %67 ile CHP takip ediyor.

Bununla birlikte Türkiye’nin dış politikada Rusya’ya yakınlaşmasını en çok destekleyen seçmen grubu %18 ile İYİ Parti. İYİ Parti seçmeni aynı zamanda %5 ile ABD’ye yaklaşılmasını en az destekleyen seçmen grubu

MHP SEÇMENİ DE BATIYA OLUMLU

MHP seçmeni ise dış politikada Batı’ya yaklaşmak konusunda beklenenden olumlu bir tavır sergiliyor. MHP seçmeninin %14’ü Washington ile ilişkilerde ilerleme kaydedilmesi gerektiği görüşünde. Buna karşın Rusya ve Çin’e verilen destek %6 oranında seyrediyor. MHP seçmeni; HDP ve CHP’den sonra AB ile yakınlaşmaya en sıcak bakan grup.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir