ABD Başkanı Biden, Rusya’nın kimyasal tehdidini yanıtladı: Karşılık veririz!

Belçika’nın Brüksel kentinde toplanan NATO Liderler Zirvesi’nin ardından ABD Başkanı Joe Biden açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullanması durumunda karşılık vereceklerini söyleyen Biden, bu karşılığın da kimyasal silahın kullanım şekline bağlı olacağını söyledi.

“KULLANILAN SİLAHLARA GÖRE MÜDAHALEMİZ DEĞİŞECEK”

Konuyla ilgili Biden, “Kimyasal silah tehdidiyle ilgili öncelikle şunu söylemek istiyorum. Eğer Rusya kullanırsa tabii ki mukabele edeceğiz. Kullanılan silahların içeriğine göre bizim de müdahalemiz değişecektir.” dedi.

“ÇİN, RUSYA’YA YARDIM EDERSE KENDİNİ ZOR DURUMA DÜŞÜRÜR”

Çin ile ilgili konuşmayı da ihmal etmeyen Biden, “Gıda güvenliği için çalışıyoruz. Çin’e, Rusya’ya yardım etmesi halinde başına gelecekleri çok açık bir şekilde anlattım. Anladıklarını düşünüyorum. Amerikalı ve başka şirketlerin Rusya’nın korkunç davranışından dolayı çekildiğini biliyoruz. Çin’in de ABD ve Avrupa’yla ekonomik büyümeyi düşündüğünü biliyoruz. Eğer Rusya’ya yardım ederse kendini zor duruma düşüreceğini biliyor” dedi.

“ÜMİT EDİYORUM ÇİN BAŞKANI RUSYA’YA YARDIM YAPMAZ”

Ellerindeki istihbarat bilgileri ile fazla bir şey söylemeyeceklerini ifade eden Biden, “Yarın veya pazartesi Ursula Çin’le görüşecekti. 1 Nisan’da görüşeceklermiş. Çin aslında ekonomik geleceğinin batıya çok bağlı olduğunu Rusya’dan ziyade çok iyi görüyor. Ümit ediyorum ki Çin Başkanı da bu yardımları Rusya’ya yapmaz. NATO ve AB’nin sistem tesis etmesi gerekiyor. Bir teşkilat altında yatırımları kim deldi, henüz bunu yapan bir oluşum yok.” dedi.

“NATO HİÇ OLMADIĞI KADAR UYUM İÇERİSİNDE”

Açıklamalarının devamında Biden, “100 bin Amerikan gücüne ek olarak Avrupa içerisinde NATO; Macaristan, Slovakya, Bulgaristan’da muharebe grupları konuşlandırıyor. Daha önceki konuşmalarımızda aslında bu uyumu Putin’in beklemediğini anlatmıştım. NATO hiç olmadığı kadar uyum içerisinde. Putin tam tersi bir etki yaratmış durumda. Bizler ilkeler içinde hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.